Çin İle Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle Çin de ticaret yapılacak firmanın bilgilerini doğrulamak, bağlantı kurulan kişilerin aynı firmadan olup olmadığı belirlemek gerekir. İlk defa çalışılacak firmaya inceleme ziyareti yapmak, sizin açınızdan ticarete başlamadan önce faydalı olacaktır. Bu şekilde firmanın meşruluğunu teyit etmiş olursunuz.

  • Hotmail, yahoo, gmail gibi genel mail adresleri ile haberleşmelere dikkat etmek, mümkünse kullanmamak gerekir. Sales01, sales02 ile başlayan mailer genelde üretici değil satıcı firmalardır. Alibaba gibi B2B sitelerinde gezinip müşteri yakalamaya çalışan insanlar olabilir. Bilgilerinin doğruluğu iyice araştırılıp teyit edilmelidir.
  • Firmayı telefonla da arayıp detaylı bilgi almak ve yetkili kişi ile de görüşmek gerekir. Fabrikaları ayrı yerde ise detaylı adres bilgisi veya harita bilgileri istenmelidir.
  • Mümkünse diğer ülkelerden referans isteyin. Referans gösterilen kişilerle mail ya da telefon aracılığı ile temasa geçip doğru referanslar olduklarını teyit edin.
  • İletişime geçeceğiniz firmaya ziyaret edeceğinizi söyleyin ve nasıl bir program yaptıklarını değerlendirin. Gerekirse firmanızdan birini bu ziyareti yapması için görevlendirin. Bu maddi açıdan biraz külfetli olabilir ama risk faktörünü minimize etmek için gereklidir. Bu tür ziyaretleri sizin adınıza yapacak bizim gibi hatırı sayılır şirketler vardır. Harcadığınız paraya değecektir.
  • İlk defa çalışılacak bir firmaya, kalite kontrol ve yükleme ziyaretleri yapmak zorunludur. Üretim aşamasında ve tamamlandıktan sonra yapılan bu kontroller, tedarikçinin sizin kalite ve adet şartlarına uyduğunu garanti altına almak için yapılması zorunludur.